Porównanie banków w programie MDM (Mieszkanie Dla Młodych)
Kredyty Mieszkanie dla Młodych 2014 - najtańsze oferty u doradców finansowych - kampania luty 2014

Ile zapłacisz podatku od kupna mieszkania?

| 5 września 2013 | Odpowiedź

Zakup nowego mieszkania od dewelopera podlega opodatkowaniu VAT według obniżonej 8-proc. stawki, pod warunkiem, że metraż mieszkania nie przekroczy 150 mkw. a domu 300 mkw.

Podatki:

Kupując nowe mieszkanie, nie będziemy także płacić 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). A to dlatego, że deweloper jest podatnikiem VAT. Pojawi się natomiast podatek PCC od ustanowienia hipoteki,

Opłaty notarialne:

Taksa notarialna jest uzależniona od wartości transakcji.

Opłaty sądowe:

Nie powinny one przekroczyć kilkuset złotych.

Wszystkie powyżej wymienione koszty pobierze notariusz, który przekaże je na rzecz właściwego urzędu skarbowego lub sądu.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym:

Zakup mieszkania na rynku wtórnym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ w większości sprzedający jest w większości przypadków osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej, a co za tym idzie nie jest podatnikiem podatku VAT.

W przypadku zakup mieszkania na rynku wtórnym będziemy musieli także zapłacić 2% podatek PCC, którego wysokość naliczana jest od ceny zakupionej nieruchomości.

Warto wiedzieć, że kupując na rynku wtórnym nieruchomość po zaniżonej cenie wynikającej np. z tego, że mieszkanie wymaga kapitalnego remontu itp. dobrze jest wpisać taką informację do aktu notarialnego. Urząd Skarbowy może bowiem zakwestionować wartość transakcji, uważając, że jest ona zbyt niska w porównaniu z cenami rynkowymi. W tym wypadku US może chcieć doliczając ewentualny podatek wraz z odsetkami w okresie pięciu lat od kupna mieszkania.

Inne podatki do zapłaty:

– podatek od nieruchomości (PON) – w terminie 14 dni od dnia zakupu nieruchomości należy złożyć właściwemu organowi stosowną informację. Opłata powinna być uiszczona za okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zakupił mieszkanie.

– podatek od sprzedaży mieszkania – konieczne będzie zapłacenie podatku, jeżeli w ciągu 5 lat od kupna klient będzie chciał sprzedać mieszkanie – podatek wyniesie wówczas 19%. Wyjątkiem jest sprzedaż w ramach działalności gospodarczej oraz sprzedaż z przeznaczeniem na inny lokal mieszkalny

Przychód może być np. pomniejszony o wydatki zwiększające wartość nieruchomości, czyli remont. W tym wypadku konieczne jest posiadanie dokumentów potwierdzających przeprowadzenie remontu (faktury), ponieważ US może domagać się ich przedłożenia.

W przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku bądź darowizny, kosztem uzyskania przychodu są tylko udokumentowane nakłady, które zwiększyły jej wartość w czasie ich posiadania oraz kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn.

Podatek od dochodu osiągniętego ze sprzedaży mieszkania należy odprowadzić do urzędu skarbowego do 30 kwietnia następnego roku oraz wykazać jego sprzedaż w zeznaniu rocznym.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kategoria: Nieruchomości

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.