Porównanie banków w programie MDM (Mieszkanie Dla Młodych)
Kredyty Mieszkanie dla Młodych 2014 - najtańsze oferty u doradców finansowych - kampania luty 2014

Nowy projekt – kasy oszczędnościowo-budowlane

| 4 września 2013 | Odpowiedź

Powstał projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych, które mają na celu wspieranie przez państwo oszczędzanie na cele mieszkaniowe. Jeżeli wszystko potoczy się dobrze i sejm przyjmie tą ustawę to już od stycznia 2014r. będzie można uzyskać kredyt w specjalnym banku (kasie oszczędnościowo-budowlanej) na cele mieszkaniowe.
Kasy te będą zajmowały się wyłącznie przyjmowaniem na imienne rachunki oszczędzania wkładów oszczędnościowych od osób fizycznych i udzielaniu im później kredytów na cele mieszkaniowe.

Spłata kredytu będzie zabezpieczona ustanowieniem hipoteki lub też w inny sposób, jaki będzie określony w umowie oszczędzania.

Kredyt z kasy oszczędnościowo-budowlanej będzie można uzyskać na:

– odpłatne nabycie, budowę, odbudowę, remont (z wyjątkiem bieżących prac), modernizację, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego,

– uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,

– nabycie własności lub udziału we współwłasności gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,

– spłatę kredytu bankowego zaciągniętego po dniu wejścia w życie tej ustawy, pod warunkiem, że będzie on przeznaczony na cele o jakich mowa powyżej,

– wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnie mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.

Osoby, które zdecydują się na oszczędzanie pieniędzy na cele mieszkaniowe  skorzystają z pomocy państwa w postaci premii mieszkaniowej, która będzie dopisana do oszczędności na rachunku oszczędnościowym. Może ona wynieść maksymalnie 20% zgromadzonej kwoty.

Rachunek oszczędnościowy będzie można mieć tylko w jednej kasie i będzie można otrzymać tylko jedną premię.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kategoria: Nieruchomości

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany aby zostawić komentarz.